Haberler

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü Öğrencimiz Efe TURAN, Açık Yaş Yüzme Milli Takım Seçmeleri Gençler Kategorisi 800 Metrede; Türkiye Rekorunun Sahibi Oldu

Turkcell Açık Yaş Yüzme Milli Takım Seçmeleri Gençler Kategorisi 800 Metre Serbest Yarışında 08:01.30 dk’lık derecesiyle alanında 12 yıldır kırılamayan Türkiye rekoru kıran Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü öğrencimiz Efe TURAN’la başarısı üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Spora nasıl başladın ve neden yüzme tercih ettin?
İlkokula başlamadan önceki yaz tatilinde ailemin yönlendirmesi ile yüzme öğrenmek için başladığım 2 aylık yüzme kursu sonrasında antrenörlerce başarılı görülerek Bosch Spor Kulübü yüzme takımı altyapısına seçildim. Okulların açılması ile birlikte kış sezonunda çok yoğun antrenmanlar ile spor hayatım başladı diyebiliriz. Haftada 6 gün, çoğu zaman sabah ve akşam yapılan yorucu antrenmanlarımı ve eğitim hayatımı bugüne kadar başarılı bir şekilde devam ettim. Ailem her zaman en büyük destekçim oldu. Yaz-kış, gece-gündüz demeden her zaman ve her konuda benim yanımda oldular.

Yarışmaya nasıl hazırlandın? Rekorun ve Yarıştığın turnuva hakkında bilgi verir misin?
Yaklaşık 13 senedir düzenli antrenman yapıyorum. Türk Yüzme Milli Takımı ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Sporcusuyum. Ulusal ve Uluslararası çok sayıda müsabakada madalyalar kazandım. Son iki yıl içerisinde Malta, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, İsrail, Yunanistan, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, İspanya, Finlandiya, Arjantin ve Sırbistan olmak üzere 12 farklı ülkede düzenlenen yüzme müsabakalarında ülkemizi başarı ile temsil ederek güzel dereceler elde ettim. Bu yoğun müsabaka programında başarılı olabilmek için aralıksız çalışmak zorundasınız. Disiplinli çalışmaların neticesinde başarı zaten kendiliğinden geliyor. Geçen haftalarda düzenlenen Türkiye Kısa Kulvar Milli Takım Seçme Yarışlarında yaklaşık 12 senedir kırılamayan Erkekler 800mt. Serbest stil yüzme rekorunu kırarak hem kendim hem de diğer sporcu arkadaşlarım için hedefi ileriye götürmüş olmaktan mutluyum.

Öğrencilik ve Spor Birlikte Nasıl Gidiyor?
Spor benim hayatımda okuldan önce de vardı. Dolayısı ile spor olmadan sadece öğrencilik yapıyor olsam herhalde çok sıkıcı olurdu. Sabah 05:45’de başlayan günlük koşturmacam antrenman, okul ve tekrar antrenman olmak üzere gece 21:00’e kadar devam ediyor. Sporun hayatıma kattığı disiplin ile derslerimde de başarılı oldum.

İstinye Üniversitesi senin spor hayatına nasıl katkı yaptı?
Öncelikle okul tercih döneminde ailemle birlikte birçok üniversite ile görüştük, İstinye Üniversitesi tanıtım günlerinde bizi kapıda karşılayan öğrenci arkadaşımızdan, görüştüğümüz tercih danışmanları ve bizi uğurlayan hocamıza kadar herkes çok sıcak ve samimi davrandı. Sorduğumuz bütün soruları içtenlikle cevaplayarak tereddütlerimizi giderdiler. Ders saatlerimin planlamasında antrenmanlarımı göz ardı etmeyerek ortak bir planlama yaparak spora ve sporcuya her koşulda destek olduklarını gösterdiler.

Öğrenci arkadaşlarına ve İstinyeli sporculara vereceğin tavsiyeler nelerdir?
Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün en beğendiğim veciz sözlerinden birisini onlarla paylaşmak istiyorum; “Spor, yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlak da bu işe yardım eder”Topkapı Kampüsü
Maltepe Mah., Edirne Çırpıcı Yolu, No.9 Zeytinburnu, İstanbul