Haberler

Prof. Richard FALK’u Üniversitemizde Ağırladık

‘’The Unmet Challenge of Geopolitical Crimes'’ adlı konferans, University Of California Öğretim Üyesi Prof. Richard Falk’un katılımıyla 6 Temmuz 2018 tarihinde İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü’nde gerçekleşti.

Uzun yıllar Princeton Üniversitesi’nde Uluslararası Hukuk dersleri veren ve 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından altı yıllık bir dönem için, '1967'den beri işgal altındaki Filistin Topraklarında İnsan Hakları Durumu' konusunda özel raportör olarak atanan Prof. Richard FALK, "Kaynaklar sınırlı ve farklı gruplar, söz konusu kaynaklar ve ekonomik varlıklar üzerinde kontrol sağlamak istiyor. Bu durum din, dil, ırk, statü gibi ayrıştırıcılarla insanlar arasında kaynakların kontrolü üzerinde ve kimin saygı göreceği konusunda yarış ortaya çıkarıyor. Bu yarışta insan doğasında köklü bir sorundur" sözleriyle insan doğasının çözümsüzlük noktasındaki öneminin altını çizdi.

Batı egemenliğinin yüceltilmesiyle İslamofobi'nin ortaya çıktığını belirten Prof. Richard FALK, Ulusal ve uluslararası olmak topluma yön verme eğiliminin batıda dinler arası bir rekabete dönüştüğünü söyledi. Özellikle ABD, batıda İslam'ı, Hıristiyanlığın kötü bir zıttı olarak görme eğilimi baş gösterdiğini hatırlatan Prof. Richard FALK, ‘’Politik liderler, dini toplumu yönetmek için kullanabilecekleri bir araç haline getirdi. İslamofobik yaklaşımının en bariz örneğini maalesef şu an ABD'de Sayın Donald TRUMP yönetimi ile görüyoruz" sözleriyle yükselen islamofobinin araç olarak kullanıldığının altını çizdi.

Dünyadaki en büyük tehlikenin olası nükleer savaş ve küresel ısınmanın olduğuna dikkat çeken Prof. Richard FALK, Sayın Donald TRUMP'ın ülkeyi satranç yerine poker oynar gibi yönettiğini ve sürekli blöf yaptığını söyledi. Küresel ısınmayı önlemek için tüm ülkelerin önlem alması gerektiğini belirten Prof. Richard FALK, ‘’Yönetimler söz konusu tehlikelere karşı bir yaptırım kararına varmadıkça bunun bedeli geri dönülemez bir şekilde ağır olacaktır. Bu yüzden iklim değişikliği endişelerini de nükleer savaş tehlikesiyle eşit görüyorum. Öncelikle iklim değişikliği üzerine çalışmalar yapan bilim insanlarını dinlemeliyiz. İkincisi ise özellikle ABD başta olmak üzere bütün ülkelerin Paris İklim Değişikliği Anlaşması'nın maddelerini yerine getirmesi gerekiyor’’ sözleriyle iklim değişikliği konusunda önlem alınmasının önemine vurgu yaptı.
Topkapı Kampüsü
Maltepe Mah., Edirne Çırpıcı Yolu, No.9 Zeytinburnu, İstanbul