İstinye Üniversitesi

Cumhuriyet’in 100’ü Gençler Projesi'nde Mutlu Son

İstinye Üniversitesi Uluslararası Sürdürülebilirlik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin düzenlediği “Cumhuriyet’in 100’ü Gençler” projesinde, ‘Eğitim’, ‘Eşitlik’, ‘Çevre’ ve ‘Sağlık’ konularını kapsayan 15 ayrı projeye gerçekleştirildi.

İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü 4. Sınıf öğrencilerinin liderliğiyle yürütülen projenin ilk etabı çevresel farkındalığı artırmayı amaçlayan “çevresel sorumluluk”, “Cumhuriyet’in 100’ü Gençler: Çevresel Sorumluluk Çöp Toplama Etkinliği” ve “Protect Istanbul” adlı etkinlikler oldu.

Eşitlik alanında yapılan projeler ise çocuk hakları, kadınların görünürlüğü, cinsiyetçi kullanımlar, toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekilen “Benim Alanım Benim Sınırlarım”, “Hepimiz için Eşitlik”, “Kalıplara Hayır Eşitliğe Evet” ve “2+2=100.Yıl” projeleri oldu.

Eğitim alanında “Eşit Eğitim Eşit Başlangıçlar”, “Çocuklarda Okuma ve Yazma Farkındalığı” ve “Bir Kitap Bir Başlangıç” projeleri yürütülerek eşit eğitim hakkı, kitap toplama ve dezavantajlı bölgelerdeki öğrencilere ulaşma gibi çalışmalarl okumanın önemine dikkat çekildi.

Sağlık alanında gerçekleştirilen “Patili Sokak Hayvanlarına Destek”, “Hijyen Her Çocuğun Hakkı”, “Çocuklarda Diş Sağlığı Eğitimi”, “Temiz Nefes Temiz Yarınlar”, “Trafikte Güvenli Adımlar” ve “Yaşam Çınarı” projeleri ile de öğrencilerimiz hayvan hakları, hijyen kitleri, diş sağlığının önemi, sigara ve elektronik sigaranın zararları, trafik işaretlerinin önemi ve yaşlı bireylerle sosyal bağları güçlendirme konuları üzerinde durarak farkındalık oluşturmayı amaçladı.

Aralık 2023 tarihinde başlayan projeler Haziran 2024 tarihinde sonlandı. Projelerini başarıyla tamamlayan öğrenciler çalışmalarını 30 Mayıs'ta İSÜ akademisyenleri ve öğrencilere anlattı. Sunumları ardından Rektörümüz Erkan İbiş, öğrencilere sertifikaları ve ödüllerini verdi. 

Genç neslin sosyal sorumluluk bilincini artırmak için hayata geçirilen özel etkinlikler, sürdürülebilir bir gelecek için atılan küçük adımların da ne kadar önemli olduğunu vurgularken, İstinye Üniversitesi öğrencilerinin sosyal sorumluluk alanında duyarlılığını herkese ulaştırmayı hedefledi. 

Projeler ve sorumlu öğrenciler ise sırasıyla şöyle:

“Benim Alanım Benim Sınırlarım” Sorumlu Öğrenci: Sevgi Başar
“Hepimiz için Eşitlik” Sorumlu Öğrenci: Rabia Çakmakçı
“Kalıplara Hayır Eşitliğe Evet” Sorumlu Öğrenci: Ezgi Tanrıverdi
“2+2=100.Yıl” Sorumlu Öğrenci: Hüda Zeynep Ilgın
“Eşit Eğitim Eşit Başlangıçlar” Sorumlu Öğrenci: Ahmet Botan Avcı
“Çocuklarda Okuma ve Yazma Farkındalığı” Sorumlu Öğrenci: Nur Selin Balcı
“Bir Kitap Bir Başlangıç” Sorumlu Öğrenci: İrem Doğan
“Sokaklar Çöp Değil Evimizdir” Sorumlu Öğrenci: Melisa Toroğlu
“Patili Sokak Hayvanlarına Destek” Sorumlu Öğrenci: İbrahim Ömürlüoğlu
“Çocuklarda Diş Sağlığı Eğitimi” Sorumlu Öğrenci: Dilara Görmez
“Hijyen Her Çocuğun Hakkı” Sorumlu Öğrenci: Besim Aksoy
“Temiz Nefes Temiz Yarınlar” Sorumlu Öğrenci: İlker Batuhan Güler
“Trafikte Güvenli Adımlar” Sorumlu Öğrenci: Mithatcan Kızılbayır
“Yaşam Çınarı” Sorumlu Öğrenci: Kadircan Odabaşı
“Protect Istanbul” Savaş Aytekin