İstinye Üniversitesi

Emmy Ödüllü İstinyeli, Ulusal Basının Gündeminde

İstinye Üniversitesi İİSBF Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi Mohammed Eyad, görüntü yönetmeni olarak görev aldığı ‘Mağara’ (The Cave) belgeseli ile sinematografi alanında Emmy ödülünün sahibi oldu. Öğrencimizin başarısı ulusal basında da ilgiyle karşılandı.

Fotoğrafçılığa duyduğu ilgiyi büyük bir tutkuya dönüştüren ve bu yolla halkının başına gelen olayları belgeleyen Eyad, televizyonun Oscar’ları olarak nitelenen Emmy ödüllerinden birinin sahibi oldu. Belgesel; 2019 Toronto Uluslararası Film Festivali'nde de Halkın Seçimi Belgesel Ödülü olmak üzere pek çok başarı kazanmıştı.

Savaşın gerçekliği karşısında bir sinema öğrencisinin sanatını nasıl kullanması gerektiğini en iyi şekilde gösteren Mohammed Eyad, belgeselin hikâyesini şöyle anlatıyor: ''Mağara sadece bir film değildi. Şam yakınlarındaki Doğu Guta'da kuşatma altındaki 400 binden fazla insanın günlük hayatıydı. Filme ismini veren mağara, hava saldırıları sırasında onlar için bir sığınaktı. Çünkü hastaneler ve tıp merkezleri her an bombalanma tehdidi altındaydı. Bu belgesel, kuşatma altındaki şehrin halkını tedavi eden çocuk doktoru Amani Ballour tarafından yönetilen bir Suriye yeraltı hastanesini ekranlara taşıyor.''

Emmy Ödüllü İstinyeli, Ulusal Medyanın Gündeminde

* Hürriyet Gazetesi