İstinye Üniversitesi

Koronavirus Bilgilendirme Toplantısı

Koronavirus Bilgilendirme Toplantısı

Tıp Fakültesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Nuriye Taşdelen Fışgın, Topkapı ve Güney Kampüslerimizde koronavirus (COVID-19) salgını hakkında bilgilendirme semineri gerçekleştirdi.

Seminerde koronavirus salgınının bulaşma yolları, belirtiler saptanması ve korunma yollarından bahsedildi. 

Koronavirus’ten Korunma Yolları

  • 1-Ellerinizi gün içinde sık sık en az 20 saniye süreyle, su ve sabunla köpürterek ve elinizin tüm yüzeylerini ovuşturarak yıkayın. Eliniz için alkol oranı yüksek el dezenfektanı ya da kolonya kullanın. Elinizi göz, burun ve ağzınıza götürmekten kaçının.
  • 2-Mendile hapşırın ya da öksürün bu işlemden sonra mendili çöpe atıp elinizi yıkayın. Mendil yoksa kolunuzun içini kullanın.
  • 3-Hasta olduğunu düşündüğünüz kişilerle fiziksel mesafenizi koruyun. Birisi yakınınızda hapşırır veya öksürürse hemen elinizi ve yüzünüzü yıkayın.
  • 4-Hastalık riski bulunan alanlarda bulunuyorsanız ya da risk taşıdığınızı düşünüyorsanız maske takın. Bağışıklığınızı yükseltecek şekilde beslenin ve mümkün olduğu kadar açık havada zaman geçirin.
  • 5-Hem kendi yüzünüze hem de korumak istediğiniz kişilerin yüzüne dokunmayın. Gereksiz fiziksel temastan kaçının (tokalaşmak, öpüşmek vb.)