İstinye Üniversitesi

Pandemiden Çıkış Panelleri Başladı

İstinye Üniversitesi tarafından düzenlenen Pandemiden Çıkış Panelleri'nin ilk bölümü, 20 Şubat Cumartesi yoğun bir katılımla çevrimiçi olarak gerçekleşti. 

Aşılama çalışmalarının tüm yönleriyle ele alındığı ve en güncel gelişmelerin uzman bilim insanları tarafından değerlendirildiği panele, isteyen herkes katılım sağlayabildi. Merak edilen soruların cevap bulduğu panelde, dünyadaki ve ülkemizdeki aşılama çalışmalarının geldiği son durum detaylı veriler eşliğinde konuşuldu.  

İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmet Tamer ve Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuriye Taşdelen Fışgın’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek panelde; Koranavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, ABD yer alan Sana Biotechnology şirketindeki çalışmalarına devam eden virolog Dr. Semih Tareen ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala konuşmacı olarak katıldı. 

İstinye Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Karaöz ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ayberk Kurt’un açılış konuşmalarının ardından başlayan oturumlarda; 20 seneyi aşkın süredir devam ettirdiği çalışmalarında virüsleri kullanarak yeni nesil hücre terapileri geliştiren Dr. Semih Tareen, mutasyonların aşı çalışmalarına etkilerini ve virüslerin yapısı hakkında bilinmesi gereken temel bilgileri anlattı. Prof. Dr. Ateş Kara’nın ‘’Hangi Aşı? Neden?’’ başlıklı bir konuşma gerçekleştirdiği panelde; Prof. Dr. Kayıhan Pala, halk sağlığı ve Covid-19 aşılaması çalışmalarını tüm yönleriyle değerlendirdi.