İstinye Üniversitesi

2021-2022 Bahar Yarıyılı Kurum İçi Kurum Dışı Yatay Geçiş Başvuruları

Yatay Geçiş

Başvurular 24 Ocak-16 Şubat 2022 tarihleri arasında Online Yatay Geçiş Başvuru Formu'ndan yapılacaktır.

2021-2022 BAHAR YATAY GEÇİŞ (Ek Madde 1 ile Kurumlar Arası ve Kurum İçi)
BAŞVURU ve DEĞERLENDİRME TAKVİMİ
BAŞVURU
TARİHİ
DEĞERLENDİRME
TARİHİ
İLAN
TARİHİ
KESİN KAYIT
TARİHİ
YEDEK KAYIT
TARİHİ
BAŞLANGIÇ BİTİŞ 17.02.2022 18.02.2022 BAŞLANGIÇ BİTİŞ 23.02.2022
24.01.2022 16.02.2022 21.02.2022 22.02.2022

 

ÖSYM KONTENJAN İNDİRİMİ
İstinye Üniversite’sine yatay geçiş yaparken, öğrencinin yatay geçiş yapacağı programa ait yerleşme puanı İstinye Üniversitesi’ndeki programın Tam Burslu veya %75 indirimli taban puanına denk düşüyor olsa bile, İstinye Üniversitesi’ne yatay geçiş ile kayıt yaptırdığında %50 indirim oranı uygulanır.
İstinye Üniversite’sine yatay geçiş yaparken, öğrencinin yatay geçiş yapacağı programa ait yerleşme puanı İstinye Üniversitesi’ndeki programın %25 indirimli taban puanına denk düşüyorsa, İstinye Üniversitesi’ne yatay geçiş ile kayıt yaptırdığında %25 indirim oranı, %50 indirimli taban puanına denk düşüyorsa %50 indirim oranı uygulanır.
İstinye Üniversite’sine yatay geçiş yaparken, öğrencinin yatay geçiş yapacağı programa ait yerleşme puanı İstinye Üniversitesi’ndeki programın ücretli taban puanına denk düşüyorsa, İstinye Üniversitesi’ne yatay geçiş ile ücretli olarak kayıt yaptırabilir. 


ANLAŞMALI KURUM İNDİRİMİ 
İstinye Üniversitesi’nin anlaşmalı kurumları olduğu kurumlardan mezun olan öğrenciler mezun olduğu yıla bakılmaksızın yatay geçiş ile İstinye Üniversitesi’ne yerleştiğinde ek indirim hakkından faydalanır (ek indirim kontenjan indirimi ile ödenecek tutar üzerinden uygulanır).
*Anlaşmalı Özel Öğretim Kurumu Bursu Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakültelerinde uygulanmamaktadır.
Anlaşmalı Kurumlar Listesini Görüntülemek İçin Tıklayınız.


YILDIZ LİSE İNDİRMİ
İstinye Üniversitesi’nin 2021 Yıldız Lise listesinde ilan edilmiş olan kurumlardan mezun olan öğrenciler mezun olduğu yıla bakılmaksızın yatay geçiş ile İstinye Üniversitesi’ne yerleştiğinde ek indirim hakkından faydalanır (ek indirim kontenjan indirimi ile ödenecek tutar üzerinden uygulanır).
*Yıldız Lise Bursu önlisans programlarında uygulanmamaktadır.
Yıldız Liseler Listesini Görüntülemek İçin Tıklayınız.

Peşin Ödeme: %5 İndirim Uygulanır.
Kredi Kartı (Tek Çekim): Anlaşmalı bankalarımıza ait sanal pos ile (Akbank, Yapıkredi, İş Bankası, Garanti Bankası ve Halk Bankası) ödemelerinizi kredi kartı bilgileriniz ile yapabilirsiniz. Topkapı Kampüsümüz’de de kredi kartı ile ödeme yapılabilecektir. Üniversitemizde Mail Order sistemi kullanılmamaktadır.
Havale – EFT: Üniversitemize ait aşağıda detayları verilmiş olan banka hesabına Öğrenci Adı Soyadı ve Bölümü açıklamasıyla havale ya da EFT yoluyla ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Banka Hesap Bilgilerimiz:

Alıcı Adı: İstinye Üniversitesi
Banka Adı: Fibabanka Merkez Şubesi
IBAN: TR24 0010 3000 0000 0011 9432 14

Taksitli Ödeme

Kredi Kartı ile Taksitli Ödeme;
Anlaşmalı bankalarımıza ait mobil pos, 
sanal pos ile (Akbank, Yapıkredi, İş Bankası, Garanti Bankası ve Halk Bankası) ödeme yapılabilecektir. Topkapı Kampüsümüz’de de kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Toplam taksit sayısı dört (4) ayı geçemeyecektir. Üniversitemizde Mail Order sistemi kullanılmamaktadır.

Kredi Kartı Ödemeleri-Anlaşmalı Bankalarımız

  • Garanti
  • Yapı ve Kredi
  • Akbank
  • İş bankası
  • Halkbank
  • Finansbank

Fibabanka Kredili Mevduat Hesabı (KMH) İle Taksitli Ödeme;
KMH Fibabanka tarafından başvuran kişi hesabına tanımlanan limit doğrultusunda kullandırılan taksitli bir kredi türüdür. Kişi her ay taksit tutarını kendi banka hesabına yatırarak okul ödemesini gerçekleştirir. Banka ilgili taksit tutarını başvuran kişi hesabından çekerek 2 gün sonrasında üniversite hesabına yatırır. Vadesinde yapılan ödemeler için herhangi bir faiz alınmamaktadır. Gecikmeli yapılan ödemelerde ise bankanın belirlemiş olduğu gecikme faizi uygulanır. Yatay geçiş dönemlerinde taksit sayısı bir peşin 3 taksit olacaktır. Taksit ödeme tarihi her ayın 3’ ü yada 19’u olarak belirlenecektir. Krediyi kullanacak olan kişi (anne, baba, arkadaş veya akraba vb. 3.şahıslar) kimliğiyle birlikte Topkapı Kampüsüne gelerek ya da 
ogrencimuhasebe@istinye.edu.tr adresine e-posta atarak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir.

Yurt İçi Yatay Geçiş Başvurusunda Yüklenmesi Gerekli Evraklar

•    Kayıtlı olduğu programa yerleştiğini gösteren ÖSYS-YKS yerleştirme belgesi,

•    ÖSYM sonuç belgesi,

•    Öğrenci Belgesi (en geç 10 gün önce alınmış)

•    Resmi Transkript Belgesi (not dökümü), 

•    Ders içerikleri (hazırlık sınıfında kayıtlı olanlar hariç),

•    Nüfus cüzdan fotokopisi,

•    Lise diploma fotokopisi,

•    Disiplin belgesi,

•    1 adet fotoğraf

•    İngilizce programlara başvurular için TOEFL Belgesi (TOEFL IBT 75 puan gerekli, bu belgelerin geçerlilik süreleri 2 yıldır. Süresi geçmiş belgeler kabul edilmez. TOEFL belgesi olmayan adaylar Üniversitemiz tarafından yapılan İSTEP-İngilizce Yeterlilik Sınavına alınırlar),

•    Başarı sırası isteyen programlara başvurularda (Tıp, Mühendislik, Mimarlık, Eczacılık vb.) ilgili puan türünden aranan başarı sırasının sağlanması gerekir,

•    İkinci öğretim programlarından örgün öğretime başvurularda; sınıfının %10’luk başarı diliminde olunduğunu gösterir yazı,

 

Kurum İçi Yatay Geçiş Başvurusunda Yüklenmesi Gerekli Evraklar

•    ÖSYS-YKS yerleştirme belgesi*,

•    ÖSYM sonuç belgesi*,

•    Ders içerikleri (hazırlık sınıfında kayıtlı olanlar hariç).

 

İngilizce Programlar İçin İngilizce Hazırlık Programı Muafiyet Şartları

Yatay geçişle eğitim dili İngilizce olan programlara kabul edilen öğrenciler, İstinye Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü tarafından yapılan İSTEP (İngilizce Yeterlilik Sınavı) ‘e girmek ve geçer not almak

İstinye Üniversitesi’nde İngilizce Programa kayıtlı iken, İSTEP sınavında başarılı olmuş öğrenciler, kurum içi İngilizce programa yatay geçiş başvurusu kabul edildiğinde; tekrar İSTEP sınavına alınmayacaktır (sınav sonuçları başarılı olunan yıldan itibaren  geçerliliği beş (5) yıldır).

Sınavlarımız aşağıdaki tarihte yapılacaktır.

 

17 Şubat 2022 
Yer: Topkapı Kampüsü 

Saat: 10.00-13.00 arası Sınıf: 707

Not: Sınav; dilbilgisi, kelime, okuma-anlama ve yazma becerilerini ölçmektedir.

Sınav tarihinden bir gün önce, Yabancı Diller Bölümü web sayfasında sınavla ilgili duyuru yayınlanacaktır.

Muafiyet için kabul edilen diğer sınavlar ve şartları:

• TOEFL IBT: 75

Not: Bu belgelerin geçerlilik süreleri 2 yıldır. Süresi geçmiş belgeler kabul edilmez.