İstinye Üniversitesi

Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

slider

 

Duyurular

Uzaktan Eğitim

Uzaktan eğitim, eğitim kaynağının ve öğrenicinin zaman ve mesafe nedeniyle birbirinden uzak olduğu bir durumda öğrenmeye erişim sağlamanın yanı sıra bir eğitim sistemi olarak da tanımlanmaktadır. Kısacası, uzaktan öğrenmenin, sınıf dışındaki bir öğrencinin eğitim gereksinimlerini karşılamak için eşit kalitede eğitim sunmak için ideal bir yol olduğunu söyleyebiliriz. Bu eğitim yöntemi, dünya çapında çok sayıda üniversite ve enstitü tarafından benimsenmektedir. Yeni teknolojiler, uzaktan öğrenmeyi kurumlar ve öğrenciler için giderek daha popüler bir seçenek haline getirmiştir.

Uzaktan eğitim, bilişim teknolojisine dayanan bir eğitim alanıdır ve sınıf odalarında fiziksel olarak bulunmayan öğrencilere öğrenmeyi planlayan öğretim sistemleridir. Derslere kişisel olarak katılmak yerine, öğretmenler ve öğrenciler uygun zamanlarında iletişim kurar ve uygun bir teknoloji ile basılı veya elektronik materyalleri seçer ve değiştirirler.

Çevrimiçi eğitim, elle tutulur ve interaktif bir öğrenme deneyimi olarak kabul edilebilir. Sanal sınıflar, video konferanslar, video dersleri ve diğer uyarıcı öğrenme olasılıkları olan karşılıklı bir multimedya deneyimine sahip olmak için interneti kullanır.

Öğretim ve öğrenim eşzamanlı olarak gerçekleştiğinde, bu durum “aynı zamanda” anlamına gelen “senkron” olarak adlandırılır. Öte yandan, öğretmen ve öğrenci, zamanının uygunluğuna göre katıldığı zaman, durumun "aynı zamanda olmayan" anlamına gelen "asenkron" bir durum olarak adlandırılır.

"Hibrit Öğretim" terimi genellikle uzaktan eğitim programlarında kullanılmaktadır. Aslında bu terim, hem "senkronize" hem de "asenkronize" kavramının karışımıdır, yani uzaktan öğrenmeyi ve yüz yüze görüşmeyi de içerir. Bu durum, öğretmenin e-posta, anlık mesajlar, telefon veya görüntülü arama gibi farklı yollarla aynı anda mevcut olduğu yerlerde öğretmenine belirli saatler sunacak şekilde düzenlenmiştir.

2017-2018 Güz Döneminden itibaren Lisans ve Önlisans düzeyinde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I-II ve Türk Dili I-II dersleri verilmektedir. Dersler ÖKİD tarafından sisteme yüklenmekte olup derslerin işleyişi aşağıdaki gibidir. Uzaktan Eğitim ayrıca ingilizce ve diğer derslerin doküman paylaşımı için de kullanılmaktadır.

Sınavlar, okulumuzda denetimli olarak sınıfta gerçekleştirilmektedir. İlgili sınavlara belirtilen tarih, saat ve salonlarda girilmesi zorunludur. Sınav takvimleri bir hafta önceden Öğrenci Kayıt İşleri duyurularında paylaşılmaktadır.

2017-2018-Bahar döneminde verilen derslerin etki oranları ve ders içerikleri aşağıdaki şekildedir.

Ders İçerikleri;

LMS’te, o dönem aldığınız dersler “Derslerim” sekmesinde bulunur. Servis dersleri, sanal sınıf ortamında gerçekleştiriliyor. Akademisyen ve öğrenciler internet bağlantısı sağlanan her ortamdan LMS’e bağlanarak, derse katılabiliyor. Sanal sınıf ortamında gerçekleşen eş zamanlı derslerde akademisyenler, görüntülü ve sesli olarak dersi anlatabiliyor, yazı tahtası kullanabiliyor ve hatta bilgisayarında kayıtlı uygulamaları öğrencilerle paylaşabiliyor. Öğrenciler de derse görüntülü ve sesli olarak bağlanabiliyor, ders içerisinde soru sorabiliyor, dosya paylaşımları yapabiliyorlar. Eş zamanlı yapılan dersler kayıt altına alınıyor ve daha sonra tüm öğrenciler, bu kayıtlar sayesinde istedikleri her an o dersi tekrar takip edebiliyor. Bu nedenle dersin telafisi kolayca yapılabiliyor.

Ayrıca, öğrenciler, ilanı yapılan derslere ait ders dokümanlarını takip edebilir, her hafta yapılan canlı derslere girebilir, sistemle ilgili merak ettikleri soruları sistemden mesaj aracılığıyla sorabilir, duyurulardan sınav tarihlerine ulaşabilir, anketlere katılabilir, online ara sınavlarını olabilir ve sınavlar bittikten sonra ara sınav notlarını öğrenebilirler. Dersin eğitmeni ile iletişimini, sanal sınıf canlı ders üzerinden veya e-posta üzerinden gerçekleştirebilir.

lms.istinye.edu.tr

Öğrenim Yönetimi Sistemi sayfamız, lms.istinye.edu.tr‘dır.
Kayıtlı olduğunuz derslere erişmek için, açılan sayfada, Giriş kısmındaki bilgilerinizi doldurup, sisteme giriş yapabilirsiniz.

Kullanıcı Adı: Öğrenci numaranız
Şifre: Belirlediğiniz şifre

Burada kullandığınız bilgiler ve şifreler, öğrenci otomasyon sistemi ile aynıdır. Yapacağınız değişiklikler burada da geçerli olacaktır.

 

1

Sisteme giriş yaptıktan sonra, sağ üst köşede isminizi göreceksiniz,

  • Soldan baştaki çan şeklinde olan ilk sembol, yaklaşan teslim tarihlerini,
  • Soldan ikinci mektup şeklindeki sembol, mesaj kutunuzu,
  • Soldan üçüncü kitap sembolü, kayıtlı derslerinizi
  • En sondaki dünya sembolü ise dil değişikliğini temsil etmektedir.

2  İsminize tıkladığınızda ise, profilinize gidebilir, burada güncelleştirmeler   yapabilir, takviminize erişebilir, ya da sistemden güvenli bir şekilde çıkış   yapabilirsiniz. Derslerinizle ilgili bir duyuru ilan edildiğinde ana sayfanın   hemen sağ tarafında duyuruya ulaşabileceksiniz.

 

 

 

 

 

 

3

  Ana sayfanızın sol tarafında yer alan menüyü görüyorsunuz, bu menüden Derslerim sekmesi sizi kayıtlı derslerinize   erişmenizi,   sanal sınıfa katılmanızı, ders içeriklerine ve materyallerine ulaşmanızı sağlar.

 Takvim sekmesinden, sınav tarihlerinizi, proje teslim tarihlerinizi takibini yapabilirsiniz.

 Not Çizelgem’den ise, katıldığınız online sınavların sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

 İletişim Araçları sekmesinde ise, gelen mesajlara, yapılan duyurulara ve ihtiyaç halinde yardım masasına ulaşabileceksiniz.

  İnternet Adreslerim’den ise henüz sosyal medya entegrasyonu gerçekleştirmediğimiz ilerleyen zamanlarda amacına uygun bir   şekilde kullanılacaktır.

 

 

 

 

 

4

Ana sayfanız, sağ, sol ve üst menülerden ayrı olarak yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi bulunmaktadır.

Bu kısımda üstten başlayarak sıralarsak,

  • Gelen mesajlarınız için bir bildirim alanıyla başlıyor. Mesaj kutunuza giden bir link vardır.
  • İkinci olarak, Anketlerim kısmında, akademisyenler tarafından tarafınıza iletilen memnuniyet veya bağlı olduğunuz fakülte, yüksekokul veya enstitüden gelen ders, okul, akademisyen değerlendirme anketleri bulunmaktadır.
  • Yakında Başlayacak Aktivitelerim, kısmında ise dersi yürüten hocanız, online bir kısa sınav veya sınıf içi aktivitesi planladığında, burada görebileceksiniz.
  • Son Teslim Tarihlerim kısmında, proje teslim sürenizi görebilir, ödevlerinizin teslim tarihlerine ulaşabilirsiniz.
5

Yukarıda belirtildiği gibi, tüm öğrencilerimize, ders dışı aktivite olarak, onları yaşam boyu eğitim kültürüyle tanıştırmak için günümüz gereği bu yazılımlar gerek derslerimizde gerek iş hayatında hayatımızı kolaylaştıran ofis yazılımlarıdır. 
Ayrıca derslerim, kısmından hocalarınıza ulaşabilir, başlangıç ve bitiş sürelerini, ders ilerleme durumunuzu takip edebilirsiniz.

6

Yukarıda, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II dersinin aktivitelerini görebilirsiniz.

1. Hafta içinde yer alan ilk aktivite yüklenen dokümandan oluşmaktadır. Bu dersin içeriği hakkında öğrenciyi bilgilendirmektedir. İkinci aktivite ise, Sanal sınıf aktivitesidir. ALMS sistemiyle entegre olan, Perculus yazılımı aracılığıyla yapılmaktadır. Canlı ders anında katılan öğrenciler, dersi senkron bir şekilde izleyebilir. Hocayla bire bir soru sorabilir. Sınıf ortamında online olarak ders yapılır. Derse o an ulaşamayan öğrenciler içinse yapılan ders kaydedilir, öğrenci derse asenkron bir şekilde daha sonradan izleyebilir, bu şekilde telafisi yapılmış olur. Üçüncü aktivite ise, dersin sunumlarının olduğu kaynaktır. Öğrenci, bu dokümanı görüntüleyip, bilgisayarına indirmelidir. Aksi halde “Henüz İndirilmedi” ibaresi yer alacaktır. Bu durumda öğrencinin ders ilerlemesi olmayacaktır.

Diğer haftalarda, yukarıda anlatılan duruma göre ilerlemektedir. Dersler, birbiriyle bağlantılı olduğundan, bir hafta içerisindeki tüm aktiviteler tamamlanmadığından diğer haftanın aktiviteleri yüklenmeyecektir.

Öğrenci sanal sınıfa katılmak için öncelikle, bazı sistem yüklemelerin gerçekleşmesini bekleyecektir. Bazı tarayıcılarda otomatik yüklü olduğu için direkt sanal sınıfa bağlantı gerçekleşmektedir.

7

Sanal sınıfa bağlanıldığında aşağıdaki gibi bir ekran sizi bekliyor olacak, canlı olarak izlediğinizde durdurma başlatma şansınız olmayacaktır. Dersin süresini görebilirsiniz. Eğer kayıttan izliyorsanız, takıldığınız yerlerde durdurabilir, yeniden izleyebilirsiniz. Ortak Alan başlığı altında dersin hangi haftaya ait olduğunu görebilirisiniz. Ortak alan, fiziksel ders ortamındaki beyaz tahtayı sembolize eder. Yani ekran görüntüsündeki gibi dosya yüklenebilir veya yüklenmiş dosyalar açılabilir, ekran paylaşımı yapılabilir, temiz bir sayfada şekiller çizilebilir, yazı yazılabilir.

8

Sağ üst tarafta yer alan, Ses ve Görüntü kısmında Perculus'un kamera/mikrofon iletiminin, ayarlarının yapılmasına olanak tanır. Kamera açmak için kamera ikonuna, mikrofon açmak için mikrofon ikonuna tıklanır. Kamera ikonuna tıklandığında hem kamera hem de mikrofon açılacaktır. Her modülde olduğu gibi bu modülün de işlevine uygun içerik barındıran Ayarlar menüsü bulunmaktadır.