İstinye Üniversitesi

Öğrencimiz Berfin Ergin, TÜBİTAK Proje Yarışmaları Finalinde

İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi Berfin Ergin, ülke çapındaki TÜBİTAK 2209A/B projelerinin rekabet ettiği 2242 Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması’nda 583 proje arasından finale yükseldi. 
 
Her yıl farklı alanlarda yüzlerce projenin katıldığı ve finalde dereceye giren öğrencilerin Teknofest’de ödül törenine katıldığı yarışmaya; “Genç ve Yaşlı Mezenkimal Kök Hücrelerin Lizozomlarına Resveratrol'ün Etkisinin Yapay Zekâ ile Analizi” adlı projesiyle katılan Berfin Ergin, laboratuvarda yaşlandırılan kök hücreleri genç kök hücreler ile karşılaştırarak Resveratrol uygulaması ile yaşlılığı tersine çevrilip çevrilmediğini inceledi. 
 
İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki ilk yılından itibaren Kök Hücre ARGE Laboratuvarlarında büyük özveri ile çalışan Berfin Ergin, time-lapse görüntüleme ve yapay zekâ analizlerinin dünyada ilk kez organel düzeyinde kullanıldığı çalışmasında yaşlanma süreçleri ve lizozomların buradaki rolünü gözlemleme fırsatı yakaladı. 
 
TÜBİTAK öğrenci projesi ile ilk adımları atılan araştırma; dış destekli 250.000 TL bütçeli bir proje ile daha da genişletilerek sürdürülüyor. İstinye üniversitesi ARGE laboratuvarlarında edindiği deneyimleri tıp eğitimi sonrasında yurt dışında devam ettirmek isteyen Berfin Ergin, ileride yaşlanma dahil pek çok hastalık için tedaviler geliştirmek istiyor.
 
Dr. Öğr. Üyesi Hakan Darıcı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.